piątek, 12 grudnia 2014

Kim byli Prusowie?


Współcześnie często myleni są z "Prusakami" czyli niemieckimi mieszkańcami Królestwa Pruskiego i kojarzą się głównie z rozbiorami Polski. Prusowie, których rekonstruujemy to lud bałtyjski zamieszkujący w średniowieczu tereny wzdłuż wybrzeża Bałtyku między dolną Wisłą, a dolnym Niemnem. Piotr z Dusburga kronikarz krzyżacki wymienia 11 ziem pruskich: Pomezanię, Pogezanię, Galindię, Sasinię, Warmię, Barcję, Sambię, Natangię, Nadrowię, Skalowię i Sudawię zwaną także Jaćwieżą. Jaćwingowie często wymieniani są jako lud odrębny od Prusów, jednak blisko z nimi spokrewniony. 


Upadek Prusów zapoczątkowało sprowadzenie Krzyżaków w 1226 r., którym w 1228 r. nadana została ziemia chełmińska i michałowska. W 1230 r. Krzyżacy rozpoczęli podbój pogańskich Prusów, który zakończył się w 1283 r. wraz z upadkiem Jaćwieży. Po drodze na ziemiach podbitych przez zakon wybuchły jeszcze dwa powstania pruskie, które ostatecznie zostały jednak stłumione.

3 komentarze:

  1. Bardzo ciekawe artykuły i rzetelne, jestem zachwycony!

    OdpowiedzUsuń
  2. Ten komentarz został usunięty przez autora.

    OdpowiedzUsuń
  3. Jaćwingowie są zaliczani do plemion Pruskich ale jest tak mówi się o pokrewieństwie. Tu moje pytanie jak jest faktycznie,które wypowiedzi uznać bardziej prawdziwe ?

    OdpowiedzUsuń